Čechův koniec v Chelsea sa blíži. Na mieste je poriadna rozlúčka a ovácie postojačky

Dnes dohrávanie s West Bromom a v nedeľu čaká na Chelsea posledný zápas sezóny, ktorú v západnom Londýne po piatich rokoch konečne ovenčili majstrovským titulom. Potom môžu zaslúžené oslavy vypuknúť naplno, lenže taky sa zrejme chystá jedno veľké lúčenie. Dokážu sa Blues rozlúčiť s Petrom Čechom tak, ako si jeden zo symbolov novodobej éry klubu pod Romanom Abramovičom zaslúži?

Dátum na zmluve Petra Čecha v Chelsea hovorí jasne: 30. jún 2016. Lenže koniec jedného z najlepších brankárov poslednej dekády zrejme príde (a mal by prísť) už tento rok, rok pred vypršaním zmluvy. Tohtoročná sezóna je takým pečiatkou na to, čo sa predpokladalo na jej začiatku.V Thibaut Courtois našla Chelsea novú jednotku, ktorú môže byť mladý Belgičan pokojne rovnako dlho ako Čech. A to rovnako neotrasiteľne.

Keby plzenský rodák nebol nikdy vo svojej kariére zvyknutý vysedávať na lavičke, v konečnom zúčtovaní môže byť tento rok vzhľadom na situáciu medzi troma žrďami Blues spokojný s porciou 15 zápasov, ktoré odchytal. A medzi nimi vychytal triumf v ligovom pohári. Všeobecne ale pozajtra tridsaťtriročný gólman byť spokojný nemôže.

Kristove roky pre futbalového brankára koľkokrát znamenajú vrchol kariéry. A Čech nie je výnimkou. Hoci tento rok nebol v záťaži, na ktorej je zvyknutý, zakaždým, keď nastúpil, nesklamal.Naopak, Courtois sa musel vďaka Čechove výkonom vybičovať k najlepším zákrokom sezóny a keby nemal navrch vekovo, možno by sezónu dochytával jeho kolega.

Ale späť k veci. Čech sa v Chelsea nezmazateľne zapísal do klubových análov, z ktorých sa bude ťažko stierať. Len on, John Terry a Didier Drogba pamätajú všetky štyri tituly. Výrazným písmom je Petr Čech zaznamenaný taktiež v tabuľkách Premier League. Aj to je možno jeden z dôvodov, prečo si fanúšikovia nie sú úplne istí, či by mal Čech tento rok z Chelsea odísť.

Existuje ale len jeden správny scenár: Petr Čech v nedeľu v bránke Chelsea, po zápase víťaznej koliesko s titulom nad hlavou, a potom veľkolepé rozlúčka s fanúšikmi, ktorí ho odmení potleskom postojačky.

Manažér José Mourinho zatiaľ zahmlievajú.Naposledy síce uviedol, že je možnosť, aby sa Petr Čech proti Sunderlandu v poslednom zápase sezóny v bránke objavil, ale zároveň druhým dychom dodal, že si neželá jeho odchod. Chelsea vraj bude mať v jeho rozhodnutí významné slovo, a tak môžeme len dúfať, že si z nejakého dôvodu Portugalčan nepostaví hlavu a nebude českému reprezentantovi brániť v odchode.

V 33 rokoch má pred sebou Čiech pokojne až desať rokov stále na tej najvyššej úrovni a nie je žiadny dôvod, aby sa Uspokojil s rolou dvojky.Sám sa tento rok niekoľkokrát v tomto zmysle vyjadril a keď by mohol vo väčšine ostatných popredných kluboch stále robiť jedničku a vyhrávať trofeje, nie je dôvod mu v tom brániť.

V Chelsea už za neho náhradu majú a vydržiavať si aj ďalšie rok dva brankára zo svetovej TOP 10 by bol až zbytočný luxus. Kto by navyše Čechove možným ďalším úspešným letom treba v inom klube neveril, stačí spomenúť Edwina van der Sara. Ten do Manchestru United prišiel v 35 rokoch, ale napriek tomu ešte dokázal štyrikrát vyhrať ligu a raz Ligu majstrov.

Že je niečo také možné, si dobre uvedomuje aj Čiech, a keďže o neho má záujem zrejme celá anglická špička i kluby zo zahraničia, má svoje nesporné kvality potvrdené aj zvonku.Chelsea by ho zrejme nerada púšťala k priamej konkurencii, ale vo finále bude oveľa dôležitejšie, ako sa so svojou dlhoročnou jednotkou dokáže rozlúčiť.

Pred rokom to s Frank Lampard vôbec nezvládla. Nekonala sa rozlúčka, nič, len tichý odchod po anglicky a následnej angažmán v Manchestri City bolo iba takú smutnú bodkou za Lampardovým koncom. Sám najlepší strelec histórie Chelsea potom prezradil, že ho mrzelo, keď mu nebolo umožnené sa s fanúšikmi patrične rozlúčiť. Chceme niečo také počuť za rok aj od Petra Čecha, ktorý sa vo svojej kariére nikdy nesprával inak ako príkladný profesionál?

Škoda je, že do tejto nedele bude len ťažko o Čechove budúcnosti definitívne jasno.Už len tým, že by mu Mourinho dal v bránke dôveru, by ale cez svoje slová všeličo naznačil. Fanúšikovia cítia, že oproti Lampardovi je teraz u Čecha oveľa väčšia šanca, že to bude naozaj jeho posledný zápas v Chelsea, a tak by mu to – v tom najlepšom slova zmysle – dali jasne najavo.

Či už ale Čech odíde inam do Anglicka, kde by sa s veľkou pravdepodobnosťou definitívne stal historicky najlepším brankárom Premier League, čo sa týka vychytaných núl, alebo sa vráti do Francúzska a podpíše PSG, jedno je potrebné: Chelsea sa musí naučiť zaobchádzať so svojimi legendami. A treba to pojať ako generálku na lúčenie Johna Terryho. To sa tiež neodvratne blíži.