Derby Baníka s Opavou je vypredané, padne divácky rekord 2. ligy

Stredajší zápas Baníka Ostrava s Opavou prekoná divácky rekord druhej ligy. Podľa domáceho klubu už fanúšikovia rozobrali vyše dvanásť tisíc vstupeniek a štadión vo Vítkoviciach bude pri sliezskom derby vypredaný, aj keď zápas bude k videniu aj v priamom televíznom prenose. Na stretnutí sa pripravuje aj polícia, ktorá zápas označila za rizikový. V minulosti už niekoľkokrát duely sliezskych rivalov sprevádzali rozsiahle násilnosti a výtržnosti.

“Záujem o stretnutí v posledných dňoch vzrástol natoľko, že by sme boli schopní predať ešte niekoľko ďalších tisíc vstupeniek. Bohužiaľ kapacita nie je nafukovací,” uviedla manažérka ticketingu Baníka Monika Matulová na klubovom webe.Prestížny súboj sliezskych rivalov prekoná doterajší rekordný návštevu v samostatnej histórii druhej ligy, ktorú prilákalo v sezóne 1994/95 zápase Opavy s Prostějovom, na ktoré dorazilo 10.252 divákov.

Ostravskému celku sa podarilo vypredať štadión vo Vítkoviciach prvýkrát od presťahovania z Bazala. Naposledy na Baník prišlo vyše 12 tisíc ľudí v máji 2014 na duel so Slaviou.

Vypredané budú mať ostravskí futbalisti doma po dlhých dvanástich rokoch. Všetky vstupenky ich fanúšikovia rozobrali naposledy v marci 2004 na stretnutie proti Slovácku, ktoré na Bazala sledovalo 18.020 divákov.V tejto sezóne Baník vybojoval titul.

Kvôli obavám z výtržností fanúšikov bude pripravené zasiahnuť až 200 policajtov a mestských strážnikov. “Do opatrení sa zapojí poriadková a dopravná polícia, ale aj členovia špeciálnej poriadkovej jednotky a kriminalisti,” povedala hovorkyňa moravskosliezskej polície Gabriela Holčáková. Dodala, že polícia zatiaľ neplánuje dohľad nad prepravou fanúšikov. Tých by z Opavy malo doraziť vlakom niekoľko sto.

“V súvislosti so zápasom posilníme spojenia v 16:42 z Opavy s príchodom do Vítkovíc o 17:29 a o 21:30 z Vítkovíc s príjazdom do Opavy o 22:38.Nasadíme dve súpravy CityElefant, ktoré majú spolu kapacitu približne 600 miest na sedenie, “ povedala hovorkyňa Českých dráh Monika Bezuchov.

Duely Baníka a Opavy patrí do kategórie rizikových. V roku 2009, kedy sa kluby stretli v pohári, museli usporiadatelia pre výtržnosti na štadióne prerušiť zápas a po ňom sa ešte strhla bitka znepriatelených fandov pred štadiónom. v roku 2004 do Opavy dorazilo asi 3500 priaznivcov Baníka z Ostravska a Slovenska a niektorí z nich vyčíňali už vo vlaku. vytrhal železné tyče , ktoré sa používajú na odkladanie batožiny, a tie potom použili pri potýčkach s policajtmi a fanúšikmi Opavy.Po zápase jadro ostravských chuligánov na čele s početnou skupinou z poľských Katovíc zaútočilo na sektor domácich priaznivcov, pred ktorým sa tvrdo stretlo s policajnými ťažkoodencami. Osem policajtov bolo zranených. Vedenie klubu odhadlo škodu na štadióne na 250.000 korún.