Kostić sa dočkal vysnívaného prestupu, bude pomáhať Hamburgu

Filip Kostić sa po Alen Halilović stáva druhou zaujímavou posilou pre ofenzívu Hamburgu, ktorý chce v tohtoročnej sezóne ešte vylepšiť svoje posledné umiestnenie na 10. priečke. HSV už na svojom twitteri potvrdilo, že ešte dnes srbského krídelníka po dohode so Stuttgartom očakáva na zdravotnej prehliadke…

Filip Kostić, ktorý sa vlani na želanie svojho klubu nezúčastnil Eura do 21 rokov v Českej republike, bol tento rok veľmi chceným tovarom. Pred rokom ešte síce Stuttgart odolal, keď si vtedy 22 ročného ľaváka vyhliadol Schalke čoby náhradu za Draxler, tentoraz už ale po zostupe nemal šancu.

Záujemcov pritom VfB registrovalo hneď niekoľko. Ozývali sa kluby z Anglicka a v jednej chvíli sa blízko zisku kostice zdala byť tiež španielska Valencia.Nakoniec však zvíťazil vytrvalý Hamburg, ktorý sa s VfB dlho nemohol zísť na prestupovej čiastke.

Švábsky celok si podľa informácií Kicker kostice pôvodne cenil na 15 až sedemnásť miliónov eur, pričom Hamburg sprvu ponúkal miliónov trinásť. Zatiaľ nie je jasné, na aké sume sa obe strany dohodli.

Aj napriek otrasné klubovej sezóne 2015/16 teda každopádne Stuttgart na jednej zo svojich najdrahších posíl poslednej doby neprešiel. Kostić pod krídla nemeckých majstrov z roku 2007 zavítal predvlani v lete z Groningene za domnelých sedem miliónov eur a do základu sa naplno presadil až úplným koncom ročníka.

Vtedy na druhú stranu vskutku výrazne pomáhal vyzdvihnúť VfB zo samého dna tabuľky . Ešte 13.marca bol pri prehre 0: 4 s Leverkusenom o pauze striedaný kvôli zavinenému úvodnému gólu, vzápätí si však v siedmich dueloch pripísal štyri asistencie a dva góly, čím Stuttgart de facto zachránil.To tento rok už sa mu ten istý kúsok nepodaril…

Efektívnejšie, ale stále nevyzretý

Filip Kostić svoju prvú sezónu v Bundeslige zakončil ako šiesty najúspešnejší dribléri a server Just-Football.com, ktorý sa špecializuje na sledovanie progresu mladých hráčov, po skončení ročníka napísal: “Kostić je vysoký, dlhonohý bežec, ktorý občas pripomína krídlo z ragbyovej stretnutia – spôsobom, ako skláňa hlavu dole a ženie sa po ľavom krídle s jednoduchým úmyslom. “

aj vo svojom terajšom veku dvadsiatich troch rokov Kostić svoju priamočiarosťou občas pripomína skôr 18-ročného janka ako vyzretého futbalistu pripraveného na boj o poháre, ktoré Hamburg dozaista vyzerá.Napriek tomu je nutné skonštatovať, že deväťnásobný srbský reprezentant za poslednú dobu ušiel istý krok vpred.

Naprieč kalendárnym rokom 2015 Kostić svojim spoluhráčom pripravoval palebnú pozíciu častejšie ako ktorýkoľvek iný bundesligový aktér s aspoň 10 štarty na konte (každých cca 27 minút), a v posledných dvoch rokoch zrejme v nemeckej najvyššej súťaži neúčinkoval aktívnejší a zároveň precíznejšie dodávateľ centrovaných balónov. V otázke počtu vysokých balónov, ktoré našli svojich adresátov, Kostić od svojho presunu z Holandska nenachádza v celej lige konkurenciu.

Filip Kostić je dlhodobo známy svojou obrovskou chuťou prekonávať súpera v súbojoch 1 na 1, jeho najväčší prínos ofenzíve však zrejme spočíva práve vo vzdušnej dodávke.Hoci v tejto sezóne vsietil päť ligových gólov, len sotva sa Kostić dostáva do vyložených palebných pozícií, a je preto hlavne schopným tvorcom šancí.

V tomto smere sa sluší vypichnúť jednu neortodoxný štatistiku: a síce, že Kostić bol v uplynulej sezóne Bundesligy zďaleka nejagresivnějším nahrávačom zo všetkých.V nižšie priloženej tabuľke môžete vidieť, že priemerný Kostićův pas začínajúcich najďalej 43 metrov od bránky (čiže už vnútri útočné polovice) následne prekonáva vzdialenosť takmer deviatich metrov, zatiaľ čo druhý v poradí už zaostáva takmer o tri metre…

Takáto kosticová intenzívne a drzá snaha o prelomenie súperovej hrádze so sebou pochopiteľne nesie veľké riziko početných strát (pozri aj úspešnosť daných prihrávok), čo mu tiež býva nezriedka vyčítané, zároveň sa ale často zasadzuje aj o dôležité body.V poslednej sezóne v Groningene sa Kostić podieľal na 18 góloch zelených, ktorí takto prenikli až do Európskej ligy.

Bohužiaľ pre každého jeho zamestnávateľa, kosticová produkcia je do značnej miery závislá na jeho sebavedomie, a práve pre neho má teda angličtina ustálenej slovné spojenie “Streaky player” používané pre hráča, ktorý strieda parádny vlny produktivity s dlhými obdobiami sucha.

Hneď 11 z celkového počtu dvanástich svojich gólov či asistencií v uplynulom ročníku Kostić zaznamenal naprieč dvanástich po sebe idúcimi zápasy, pričom keď ho VfB v posledných siedmich kolách potrebovalo zo všetkého najviac, náladový Srb mlčal a séria porážok Stuttgart definitívne odsúdila k zostupu.

Ak každopádne Kostić v Hamburgu zvládne udržať niť po dlhšiu dobu a rozprestrie svoje príspevky o poznanie rovnomernejšie, HSV v ňom a Halilovićovi získalo dve potenciálne smrtonosné ľavonohý zbrane…