Liberec sa chystá na grécke priaznivcov, vytvorí pre nich FanZone

Rozsiahla bezpečnostné opatrenia chystá polícia v spolupráci s libereckým klubom a mestom na zápas Európskej ligy, v ktorom Slovan budúci štvrtok nastúpi proti PAOK Solún. Očakáva sa príchod až 2000 Grékov. Novinkou oproti predchádzajúcim európskym zápasom bude vytvorenie bezpečnostnej zóny pre fanúšikov. Novinárom to dnes povedal liberecký vedúci odboru pre cestovný ruch David Pastva.

“Na Poštovým námestí bude stan a zázemie, aby fanúšikovia klientov mohli byť na jednom mieste a po meste sa nepohybovali davy, ako k tomu došlo v minulosti, “ uviedol Pastva.Podľa hovorkyne polície Vlasty Suchánkovej bude pre Grékov pripravený kultúrny a spoločenský program. “Násilím tam ale nikoho držať nemôžeme,” dodala.

Kľud v meste by malo zabezpečiť niekoľko sto policajtov, prídu aj krajské poriadkovej jednotky z troch susedných krajov. Po meste sa tiež bude pohybovať cez 20 členov policajného antikonfliktního tímu a k dispozícii bude aj 13 tlmočníkov. Pre parkovanie gréckych autobusov budú vyčlenené tri lokality – ulice Winterova, Sokolská a 1.máje.

Fanúšikov gréckeho klubu sprevádza zlá povesť kvôli výtržnostiam a zapaľovanie ohňostrojov. “My nepredpokladáme, že prídu chuligáni, ale predpokladáme, že medzi nimi môžu byť chuligáni,” povedal hovorca Slovana Lukáš Váňa.

Klub vyčlení pre hosťujúci fanúšikov západné tribúnu s kapacitou skoro 3000 miest. “Do predaja ale pôjde maximálne 2000 vstupeniek. Po dohode s políciou necháme na tribúne voľnej nárazníkovej zóny, čo je asi 800 miest,” dodal Váňa.

Dôslednejšie podľa neho budú aj kontroly pri vstupe na štadión, či sa fanúšikovia nesnaží predniesť pyrotechniku ​​alebo či nie sú opití. Jedným z opatrení tiež bude, že predaj vstupeniek skončí deň pred zápasom.Priaznivci gréckeho klubu si zatiaľ podľa Váňu zakúpili 1200 vstupeniek, ďalších 400 klub uvoľnil do predaja. Váňa očakáva, že PAOK prídu podporiť aj jeho priaznivci z Česka, Nemecka či Poľska.

Zvýšené bezpečnostné opatrenia sprevádzala aj predchádzajúce zápasy Európskej ligy, ktoré sa v Liberci hrali. Stretnutie sa zaobišla bez väčších výtržností. Menšie incidenty polícia zaznamenala len pri minulom zápase s Hajdukom Split. Riešila dva priestupky a jeden neopatrný fanúšik Hajduku pri pochode na štadión vystrelenú svetlicou zapálil fasádu domu. Oheň sa ale podarilo rýchlo uhasiť.