Šachovnica pre 10 figúrok: Štatistická analýza futbalových systémov v Európe

Futbal je jediným celosvetovo rozšíreným loptovým športom, v ktorom hrá kľúčovú úlohu zvolenej rozostavenie jednotlivých hráčov. Existujú síce určité nemenná pravidlá, ako je rozdelenie zostavy na obranu, zálohu a útok, inak je ale konkrétne systém závislý na konkrétnom trénerovi. Aké trendy v Európe v tomto smere prevládajú?

Pre túto analýzu sme započítali celkom 1 376 zápasov, odohraných v deviatich popredných európskych ligách medzi začiatkom súťažnej sezóny 2014/15 a 20. októbrom 2014.Najprv uvedieme niekoľko poznámok k metóde, potom nasleduje samotný štatistický súhrn rozdelený do štyroch (zvlášť okomentovaných) častí.

Do úvahy sme brali ligové súťaže, ktoré v rebríčku UEFA momentálne ovládnu prvých deväť priečok – konkrétne teda španielskou Primera División (1.), anglickú Premier League (2.), nemeckú Bundesligu (3.), portugalskú Primeira Ligu (4.), talianskou Serie A (5.), ruskou Premier Ligu (6.), francúzsku Ligue 1 (7. ), ukrajinskú Premier Lihue (8.) a holandskú Eredivisie (9.). Započítavajú sa iba súťažné zápasy odohrané v rámci jednotlivých líg, teda nie zápasu pohárovej Európy, regionálne poháre a priateľské stretnutia.Najväčší vzorka zápasov poskytla súťaž vo Francúzsku (200), najmenší v Portugalsku a na Ukrajine (126).

Čo sa samotných systémov týka, jednotlivé dáta pochádzajú z niekoľkých zdrojov; tým hlavným je server transfermarkt.de, ktorý k jednotlivým zápasom v týchto súťažiach prikladá presná rozostavenie oboch tímov. Chýbajúce dáta bola doplnená zo serverov bundesliga.com, lequipe.fr, abola.pt a soccernet.com.

Veľkou otázkou je, samozrejme, miera presnosti takto zozbieraných dát; celkovo pri overovaní použitých rozostavenie vyvstávajú dva hlavné problémy, a to je ich rozpoznateľnosť a rozlišovanie medzi podobnými systémami. Najmä ofenzívnej hráči si často počas zápasu prehadzujú pozície, čo sťažuje identifikáciu ich primárnej úlohy.Ako hrubý odhad pomeru medzi používanými systémami však údaje z vyššie uvedených zdrojov postačujú.

U rozlišovanie medzi podobnými systémami je situácia zložitejšia; v oných 1 376 zápasoch narátali celkom 16 použitých rozostavenie, z ktorých niektoré nielen že na ihrisku môžu reálne splývať, ale často sú dokonca označovaná za jedno (napr. 4-2-3-1 a 4-5-1 alebo 4-3 -1-2 a 4-1-2-1-2). Rozhodli sme sa však do zozbieraných údajov nezasahovať a triediť je skutočne tak, ako uvádza zdroj.Rozostavenie so štyrmi záložníkov v diamantu je označované ako 4-1-2-1-2.

Posledným nezanedbateľným problémom je samozrejme fakt, že tieto dáta rozlišujú iba tie systémy, s ktorými jednotlivé tímy nastupovali do zápasov; neberú tak do úvahy vynútené či nevynútené zmeny, taktické alternácie v priebehu stretnutia ani vylúčených hráčov. Opäť preto pripomíname, že nižšie uvedené štatistiky je nutné brať s rezervou, nie ako stopercentne objektívny opis vecí, ale skôr ako náčrt aktuálnych strategických trendov vo futbalovej Európe.